Zdravé opalování má zelenou. Ale kdo by si měl dát pozor na rakovinu kůže?

Léto se blíží mílovými kroky a s ním i spoustu času, který strávíme relaxací na lehátku. Působení slunečního záření má soustu pozitivních účinků a kromě prokazatelného vlivu na psychiku podporuje mnohé tělní procesy. Na druhou stranu ho nesmí být příliš, protože pak se z pomocníka stává dvojsečná zbraň. Bez adekvátní ochrany dochází k poškození kůže a v případě dlouhodobého nadměrného slunění může k rakovinovému bujení. Kterou skupinu lidí sluníčko ohrožuje nejvíce a jak se před ním efektivně chránit?

Rakovina se týká především mužů po padesátce

Uznávaný odborník prof. MUDr. Petr Arenberg popisuje průměrného pacienta s melanomem (zhoubný nádor) jako muže ve věku kolem pětapadesáti let. Obecně podle něj pacientů v této věkové skupině přibývá zdaleka nejvíce, protože nejčastěji podceňují rizika a často ani netuší, jak se chránit před sluncem.

Ohroženy jsou také mladší ženy

Nejen zralí muži – rakovinou kůže jsou nadměrně ohroženy také dívky a ženy ve věku od 10 do 30 let. Důvod je prostý – právě tato věková skupina nejvíce podléhá trendům a touží po opálené pokožce. Ženy mnohdy záměrně nedbají základních pravidel zdravého opalování, a následně se potýkají s nepříjemnými a často i život ohrožujícími komplikacemi.

Podle odborníků by však rakovinu kůže neměl podceňovat nikdo. Statistiky uvádí, že minimálně jeden typ rakoviny kůže má téměř polovina lidí ve věku nad 65 let.

Jak na zdravé opalování? Dodržujte tato pravidla

Péče o pokožku vystavenou slunci není vůbec složitá. Budete-li se držet následujících zásad, předejdete jejímu spálení a souvisejícím rizikům.

  • Před odjezdem na dovolenou (s dostatečným časovým odstupem) posilněte organismus potravinami s obsahem vitamínu A, případně si „naordinujte“ betakaroten. Ochranu pokožky podpoříte také potravinami bohatými na vitamín C a koenzym Q.

  • Máte-li se v plánu opalovat na sluníčku, zcela vynechte solárium. Kombinace obou druhů opalování je pro kůži zdaleka nejhorší.
  • Nepodceňujte význam kvalitní kosmetiky na opalování. Bez opalovacího krému by neměly udělat krok především osoby světlého fototypu. Zvolte krém s vyšším SPF faktorem (minimálně 30, ještě lépe 50), případně alternativu v podobě opalovacího oleje nebo opalovací mlhy. Všechny typy najdete v produktové řadě Photoderm v nabídce kosmetiky Bioderma.

  • Na přímém slunci pobývejte pouze v době mírnějšího záření. Paprsky mají největší intenzitu v mezi 11 a 15 hodinou. V tomto čase si raději najděte stín.
  • Kůži chrání před sluncem také oblečení. Nejlépe tmavé či barevné a z bavlny.
  • Po návratu domů kůži zklidněte kosmetikou po opalování. Dobrou volbou je hydratační krém After Sun z řady Photoderm od Biodermy. Kromě toho, že prodlužuje životnost opálení, poskytuje ochranu kožním buňkám.